Av Incert anlitade Examinationscentra

 

Lista på examinationscentra i alfabetisk ordning. För adress- och kontaktuppgifter se nedan.

Ort Företag Område
Arlanda Stad Training Partner Köldmedier Kat V
Arvika Thermiaskolan Köldmedier Kat I-V
Göteborg Kylutbildningen Köldmedier Kat I-V
Hedemora HMUC Köldmedier Kat III och V
Hudiksvall Iftac Fiber och terminering fiber
Huskvarna SKN-Utbildning Köldmedier Kat I-V
Karlskrona Kiwa Köldmedier Kat I-V
Katrineholm IUC Köldmedier Kat I-V
Katrineholm IUC Energiexperter
Malmö Universitetsholmens gymn Köldmedier Kat I-V
Nyköping EUU Fiber och terminering fiber
Sandhult (Borås) HI-Konsult AB Köldmedier Kat III, IV och V
Stockholm STI Köldmedier Kat I-V
Stockholm IUC Energiexperter
Uppsala KCU Köldmedier Kat I-V
Uppsala Lernia Köldmedier Kat I-V
Västerås Training Partner Köldmedier Kat V
Östersund KCU Köldmedier Kat I-V
Övertorneå Utbildning Nord Köldmedier Kat I-V

HI-Konsult AB

Kategori: III, IV och V

Körsbärsstigen 6
504 78 Sandhult

Hermod Ingulfsen
070-636 40 05

hermod@hikonsult.se

Hmuc Fordonsutbildning AB

Kategori: III och V

Konvaljvägen 8
783 50 Gustafs

Karl-Olof Göransson
0225-134 90

www.hmuc.se

 

IUC, Installatörernas Utbildningscentrum

Kategori: Alla

Diplomering för Kyl- och värmepumptekniker

Kungsgatan 2A
641 30 Katrineholm

Helén Skagerlind
0150-36 56 04

helen.skagerlind@iuc-utbildning.se

www.iuc-utbildning.se

 

KCU Kyl & Cert Utbildningar AB

Kategori: Alla

Söderforsgatan 1
752 28 Uppsala

Rune Hedin
018-59 14 60

www.kcu.nu

kcu@telia.com

Kylutbildningen i Göteborg AB

Kategori: Alla

Södra Hildedalsgatan 6
417 05 Göteborg

Martin Lembratt
031-47 26 36
www.kylutbildningen.se/kurser

 

Stockholms Tekniska Institut

Kategori: Alla

Liljeholmstorget 7
117 63 Stockholm

08-545 835 81
kurs@sti.se

www.sti.se/kurser-for-foretag

Lernia AB

Kategori: Alla

Fyrislundsgatan 77
754 50 Uppsala

Harout Ekizean
076-806 12 68

SKN Utbildning AB

Kategori: Alla

Jönköpingsvägen 25
561 32 Huskvarna

Pierre Elmqvist
070-690 99 50

Kiwa Sverige AB (f.d. SWEDCERT)

Kategori: Alla

Campus Gräsvik 1
371 75 Karlskrona

Hanna Karlsson
Percy Stark
0455-30 56 00

www.kiwa.se
Se under flik: våra tjänster

 

Thermiaskolan

Kategori: Alla

Box 950
671 29 Arvika

Michael Olofsson
0570-813 00

Training Partner AB

Kategori: III och V samt teoretiskt prov kategori I

Arlanda, Västerås

Eskadergatan 26
721 31 Västerås

Karl Hansson
010-456 78 98

http://trainingpartner.se/tj%C3%A4nster/certifiering/kylteknik

 

Universitetsholmens Gymnasium

Kategori: Alla

Citadellsvägen 25
211 18 Malmö

Björn Andersson
040-34 64 68

Utbildning Nord

Kategori: Alla

Box 42
957 21 Övertorneå

Thomas Nilsson
0927-751 65

thomas.nilsson@utbnord.se

IUC, Installatörernas Utbildningscentrum

Energiexpertkurser i Katrineholm eller Stockholm.

Lars Person
0150-36 56 20

lars.person@iuc-utbildning.se

www.iuc-utbildning.se

Iftac (tidigare Centrum för Utveckling och Lärande, CUL)

Utbildningsenhet inom Hudiksvalls kommuns verksamhet, i hjärtat av Fiber Optic Valley i Hudiksvall.

Lena Rahm
0650-55 68 75
073-275 20 57
lena.rahm@iftac.se

Provtillfällen och preparandkurser
www.iftac.se

 

EUU Elbranschens Utvecklings- och Utbildningscenter

Fibertekniker och Terminering Fiber

Box 545
611 10 Nyköping

Eva Almånger
Telefon 0155-29 29 02
Mobil 070-231 69 96
eva@euu.se

www.euu.se