Av Incert anlitade Examinationscentra

 

Lista på examinationscentra i alfabetisk ordning. För adress- och kontaktuppgifter se nedan.

För utbildning/examination inom Robust fiber gå till Robust fibers hemsida.

Ort Företag Område
Arvika Thermiaskolan Köldmedier Kat I-V
Borlänge HMUC Köldmedier Kat III och V
Göteborg Kylutbildningen Köldmedier Kat I-V
Göteborg EcoTech Köldmedier Kat V
Hudiksvall Edugrade AB Fiber och terminering fiber
Härnösand Heta Utbildningar Köldmedier Kat I-II och V
Härnösand Heta Utbildningar Installatör förnybar energi (CIN2)
Karlskrona Kiwa Köldmedier Kat I-V
Katrineholm INSU Köldmedier Kat I-V
Malmö Universitetsholmens gymn Köldmedier Kat I-V
Markaryd Kunskapscentrum Markaryd Köldmedier Kat I-V
Mjölby EcoTech / SKN-Utbildning Köldmedier Kat I-V
Nyköping EUU Fiber och terminering fiber
Nyköping Autopartner-Nordic AB Köldmedier Kat V
Sandhult (Borås) HI-Konsult AB Köldmedier Kat III, IV och V
Stockholm PS Kylteknik Köldmedier Kat I-IV
Uppsala KCU Köldmedier Kat I-V
Uppsala Lernia Köldmedier Kat I-V
Östersund KCU Köldmedier Kat I-V
Övertorneå Utbildning Nord Köldmedier Kat I-V

HI-Konsult AB

Kategori: III, IV och V

Körsbärsstigen 6
504 78 Sandhult

Hermod Ingulfsen
070-636 40 05

hermod@hikonsult.se

Hmuc Fordonsutbildning AB

Kategori: III och V

Konvaljvägen 8
783 50 Gustafs

Karl-Olof Göransson/Martin Göransson
070-5206386

www.hmuc.se

 

INSU, Installationsbranschens utbildnings- och utvecklingscenter

Kategori: Alla

Kungsgatan 2 A
641 30 Katrineholm

Helén Skagerlind
010-1883538

helen.skagerlind@insu.se

www.iuc-utbildning.se

 

KCU Kyl & Cert Utbildningar AB

Kategori: Alla

Söderforsgatan 1
752 28 Uppsala

Rune Hedin
018-59 14 60

www.kcu.nu

kcu@telia.com

Kylutbildningen i Göteborg AB

Kategori: Alla

A Odhners Gata
421 31 Göteborg

Martin Lembratt
031-47 26 36
www.kylutbildningen.se/kurser

 

Lernia AB

Kategori: Alla

Söderforsgatan 1
752 28 Uppsala

Harout Ekizean
076-806 12 68

harout.ekizean@lernia.se

www.lernia.se

Kiwa Sverige AB (f.d. SWEDCERT)

Kategori: Alla

Campus Gräsvik 1
371 75 Karlskrona

Hanna Karlsson
Percy Stark
0455-30 56 00

www.kiwa.se
Se under flik: våra tjänster

 

Thermiaskolan

Kategori: Alla

Box 950
671 29 Arvika

Michael Olofsson
0570-813 00

Universitetsholmens Gymnasium

Kategori: Alla

Citadellsvägen 25
211 18 Malmö

Björn Andersson
040-34 64 68

Utbildning Nord

Kategori: Alla

Box 42
957 21 Övertorneå

Thomas Nilsson
0927-751 65

thomas.nilsson@utbnord.se

Edugrade AB (tidigare IFTAC)

Utbildning och certifiering inom bredbandsutbyggnad och IT


0650-55 34 30
info@edugrade.se

Provtillfällen och preparandkurser
www.edugrade.se

 

EUU Elbranschens Utvecklings- och Utbildningscenter

Fibertekniker och Terminering Fiber

Box 545
611 10 Nyköping

Eva Almånger
0155-29 29 02
070-231 69 96
eva@euu.se

www.euu.se

Autopartner-Nordic AB

Kategori: V

Nyköping

Sunlight Hotell & Konferens
Nytorget 7
611 38  Nyköping

Roger Niva
070-640 43 20

http://www.autopartner-nordic.se

EcoTech

Kategori: V

Göteborg (Västra Frölunda)
Mjölby

Skeppsbron 2
211 20 Malmö

Gunnar Månsson
072-703 07 30
gunnar.mansson@ecotech.se

http://www.kylutbildningar.se

Heta utbildningar

Heta Utbildningar/
Härnösands kommun

Kategori: I-II och V
Installatör förnybar energi
(Bioenergi, Solel, Solvärme och Värmepumpar)

Gåsviksvägen 2
871 60 Härnösand

Maria Karlén
0611-34 86 03
info.heta.utbildningar@harnosand.se

www.hetautbildningar.se

Kunskapscentrum Markaryd KCM

Kategori: Alla

Markaryd

Järnvägsgatan 28
285 37 Markaryd

Inga-Lill Evaldsson
0433-722 08
inga-lill.evaldsson@markaryd.se

PS Kylteknik

Kategori: I-IV

Stockholm

Upplagsvägen 1, 1 tr.
Årstaberg
117 43 Stockholm

Lars Hjort
072-217 09 77
kurs@personalskills.se